Zastosuj te proste zasady aby mieć ciepłe mieszkanie zimą

Zima tuż tuż. Warto zatem przygotować mieszkanie na ten okres. Rachunki bowiem mogą poważnie uszczuplić nasz budżet domowy.

W Polsce znaczne ochłodzenie zaczyna się w grudniu i trwa zazwyczaj około 90-100 dni. Po wyczerpującym dniu w pracy, czy szkole, spędzamy popołudnie i wieczór o tej porze roku najczęściej w domu. Warto zatem zadbać o klimat w mieszkaniu, bo ten za oknem zniechęca do długich spacerów 😉

Najlepszym oczywiście sposobem jest izolacja budynku sprawdzonym izolatorem, czyli styropianem o dobrych parametrach, ale polecamy też inne sprawdzone i efektywne metody:

  • Wietrzmy mieszkanie przy szeroko otwartych oknach przez kilka minut, zamiast zostawiać je przez dłuższy okres czasu lekko uchylone.
  • Nie ogrzewajmy pomieszczeń gospodarczych, a wychodząc rano do pracy, jeśli nasza instalacja jest do tego przystosowana, zmniejszmy ogrzewanie za pomocą sterowników. Albo po prostu ręcznie zmniejszmy wartość na termostacie kaloryfera. Według ekspertów pozwoli to nam zaoszczędzić nawet do 15% energii.
  • Utrzymujmy temperaturę w sypialni o kilka stopni niższą niż w salonie. Da to nam bonus nie tylko w postaci mniejszego rachunku, ale także lepszy sen i lepsze samopoczucie o poranku.
  • Zasłońmy w pochmurny dzień okno żaluzjami. Ciepło nie wydostanie się na zewnątrz tak łatwo. Natomiast w dzień słoneczny zróbmy odwrotnie, rozsuwając wszystkie żaluzje, firany czy rolety. Spowodujemy tym samym, że słońce będzie miało łatwiejszą drogę do domu i do nagrzania pomieszczeń.
  • Umieśćmy za grzejnikami specjalne ekrany odbijające ciepło. To niewielki koszt, a działanie to spowoduje, że ciepło zostanie skierowane do środka pomieszczenia i nie ucieknie na zewnątrz po wychłodzonej ścianie. Pamiętajmy też o niezasłanianiu grzejników zasłonami czy firankami.
  • Uszczelnijmy dokładnie okna i drzwi zarówno w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku. Ochroni nas to przed przenikaniem chłodu z zewnątrz. Bardzo często okna mają specjalne śruby dociskowe – sprawne ręce, śrubokręt i kilka minut czasu pozwolą na ich doszczelnienie.

Każdy ma swoje sprawdzone metody. Jeśli przytoczone przez nas znajdą Państwa uznanie, będziemy bardzo radzi.

Warto już dziś przygotować się do zimy. Nasz budżet domowy będzie nam wdzięczny.

Z poważaniem

Zespół mieszkania.podlasie.pl