Aranżacja przydomowego ogrodu

Jeżeli staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami domu jednorodzinnego, to nadchodzi czas na zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Mamy do dyspozycji, zależnie od okoliczności, mniejszą lub większą powierzchnię, którą możemy dowolnie kreować i dostosować do swoich potrzeb. Ponieważ sezon na nasadzenia jest w pełni, należy pomyśleć o odpowiednim zaaranżowaniu powierzchni, tak aby cieszyła nasze oczy pięknem kwitnących roślin. Należy pamiętać, że estetycznie i właściwie zaplanowany ogród to „nasze” miejsce wypoczynku, miejsce spotkań z przyjaciółmi, a także centrum zabaw dla naszych dzieci.


ogród o poranku

Planowanie

Decydując się na zagospodarowanie przestrzeni przydomowej, możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który w fachowy sposób pomoże nam osiągnąć zaplanowany efekt. Należy jednak pamiętać, że aranżacja ogrodu przez specjalistę nie jest usługą tanią, gdyż za usługę płacimy od metra kwadratowego terenu.

Zatrudnienie architekta krajobrazu nie jest jednak konieczne, ponieważ korzystając z porad zamieszczonych w prasie i internecie oraz trzymając się kilku „żelaznych” zasad, jesteśmy w stanie wykonać aranżacje naszego wymarzonego ogrodu sami.

Podstawa – planowanie. Na terenie działki znajduje się świeżo postawiony dom czy garaż. Korzystając z kartki papieru stwórzmy wstępną wizualizację terenu, określając poszczególne strefy ogrodu: część wypoczynkową, ścieżki, kwiatowe rabaty czy warzywnik. Pamiętajmy o zaznaczeniu istniejących drzew czy też nierówności terenu. Wstępne zaplanowanie ogrodu pozwoli nam ustrzec się chaosu oraz dopasować powierzchnię ogrodu domowników.


Wyznaczenie „stref” ogrodowych

Organizując ogród, wskazane jest umieszczenie w nim kilku niezbędnych części składowych. Aranżacja ogrodu powinna uwzględniać (jeżeli tylko powierzchnia nam pozwala) część wypoczynkową, warzywnik czy miejsce do spotkań ze znajomymi. W dzisiejszych czasach niezbędnym jest zaplanowanie miejsca na grillowanie, lub budowa stacjonarnego grilla murowanego. Miejsce na grilla powinno być zaplanowane z dala od ogrodzenia, w ustronnym miejscu, gdzie nie narazimy się na „wścibskie” spojrzenia sąsiadów. Podczas planowania przestrzeni warto również określić miejsce do opalania.

Dla rodzin posiadających dzieci, bardzo ważnym elementem ogrodu jest miejsce do zabaw dla ich pociech. W takim miejscu musimy zaplanować piaskownicę, huśtawkę, mały plac zabaw. Dla większych dzieci można zaplanować boisko do gry w koszykówkę czy piłkę nożną. Takie miejsce powinniśmy widzieć na przykład z okien kuchni lub salonu, abyśmy nie musieli doglądać nieustannie maluchów podczas zabawy. W pobliżu miejsca zabaw dzieci nie powinniśmy planować nasadzeń łatwych do zniszczenia roślin, z powodów oczywistych.


Rośliny w ogrodzie

Najważniejszym elementem ogrodu są rośliny. Mnogość asortymentu na rynku, daje nam niesamowite pole do popisu. Jeżeli na naszej działce panują dobre warunki do wzrostu roślin (dobry rodzaj gleby, dobre nasłonecznienie) oraz dysponujemy dobrymi chęciami do pracy, powinniśmy wybrać rośliny wymagające naszej troski. Jeżeli nie planujemy poświęcać im zbyt dużo czasu, wybierzmy te, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i nie są zbyt wymagające.

Podczas planowania nasadzeń, należy również zwrócić uwagę na czas kwitnienia. Dzięki zaplanowaniu takowego będziemy mogli przez cały rok cieszyć się pięknie kwitnącymi kwiatami, krzewami i drzewami.

Dużą uwagę należy zwrócić na dopasowanie kolorystyczne roślin, aby uniknąć efektu harmideru w ogrodzie. Przy doborze roślin może okazać się niezbędna pomoc eksperta ze sklepu ogrodniczego, który dobierze nam rośliny pod względem wielkości, czasu kwitnienia oraz kolorystyki. Nie zapominajmy również o warzywniku, gdyż rosnące i kwitnące warzywa w niczym nie ustępują pozostałej roślinności usytuowanej w ogrodzie.


Dobrze zaprojektowany ogród, to doskonałe uzupełnienie przydomowej przestrzeni. Jeżeli wykonamy taki plan sami, będziemy mieć pewność, że spełni nasze oczekiwania. Do zaplanowania ogrodu nie potrzebujemy dużych środków finansowych ani specjalistycznej wiedzy.


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl