Dom wolnostojący czy szeregówka

Wybór jaki przed sobą stawiamy: dom wolnostojący czy segment? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, szczególnie osoby którym znudziło się mieszkanie w bloku i zatęskniły za przyrodą, swobodą i ciszą. Te z pozoru proste pytanie niesie za sobą wiele konsekwencji, zatem postaramy się przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań. 


Dom wolnostojący – wyciszenie się czy odcięcie od sąsiadów?

Jedną z najpopularniejszych form zabudowy w Polsce są wolnostojące domy. I to rozwiązanie to ma oczywiście mnóstwo zalet, tych których nie mają zabudowy szeregowe, i odwrotnie.

Zalety domów wolnostojących:

 • Wybierający dom często podejmują decyzję, chcąc uwolnić się od sąsiadów. Ma to swoje zalety, ale niestety również wady. Niewątpliwym plusem jest odgrodzenie się od sąsiadów, nie ryzykujemy wizyt z pretensjami o tym że jest za głośno, że dym z grilla przeszkadza, że muzyka jest za głośna. Działa to też w drugą stronę, nie będziemy zmuszeni udać się z taką wizytą do sąsiadów.
 • Drugą zaletą takiego rozwiązania jest pełna swoboda architektoniczna. Mamy pełne pole do działania, wybierając bryłę budynku, kolor elewacji, stolarkę okienną, wielkość tarasu, czy rozkład pokoi. Jedynym ograniczeniem jest oczywiście wielkość działki.
 • I to jest właśnie trzecia zaleta domu wolnostojącego, w tym przypadku jest zazwyczaj większa niż w przypadku szeregówek.

Wady domów wolnostojących:

 • Cena, decydując się na dom wolnostojący musimy pogodzić się z większymi kosztami. Te z kolei wynikają z wielu rzeczy, m.in. wielkości działki, lokalizacji, koszty budowy domu,
 • Opłaty w sezonie grzewczym są wyższe, co uzależnione jest od powierzchni, działki zewnętrzne są narażone na działanie mrozu,
 • Cichy dom w zaciszu może stać się po prostu celem złodziei.

Szeregówka, komfort i koszty

Własny dom jest pożądanym rozwiązaniem, często jednak ze względu na ograniczony budżet szeregówka okazuje się idealną alternatywą. Bezpowrotnie minęły czasy gdy osiedle szeregówek kojarzyło się głównie z kilkunastoma połączonym ze sobą domami. Dziś infrastruktura, rozwiązania architektoniczne, rozwiązania dotyczące ogrodu, z pewnością mogą mile zaskoczyć. Jednak podobnie jak w przypadku opisanych wyżej domów wolnostojących, rozwiązanie to ma też swoje zalety i wady. Postaramy się je dla Państwa opisać:

Zalety domów w zabudowie szeregowej:

 • cena, jest ona zazwyczaj mniejsza niż w przypadku domów wolnostojących, to zdecydowanie tańsze rozwiązanie,
 • osiedla domów szeregowych w większości ma lokalizację dogodna, w niedalekim oddaleniu od miasta, i jest dobrze skomunikowane,
 • stan dróg dojazdowych jest dobry,
 • często na osiedlu domów szeregowych są dodatkowe rozwiązania jak, m.in. place zabaw, boiska, to ważne dla rodzin, wszak sport to zdrowie,
 • ściana dzielona z sąsiadem przekłada się na niższy koszt ogrzewania,
 • większe poczucie bezpieczeństwa, dzięki sąsiadom którzy pomogą i wypatrzą zagrożenia któe mogą się wydarzyć.

Wady związane z zamieszkaniem w domu szeregowym:

 • jeśli cenisz wolność, mieszkając w domu szeregowym będziesz miał jej trochę mniej,
 • planując wygląd nasze posesji i domu, musimy liczyć się z ograniczeniami,
 • planując ogród i strefę zieleni, mamy ograniczenie wynikające z wielkości działki,
 • dzielenie ścian z sąsiadem to mniejsze rachunki, ale też mniejsza ilość okien, zatem w niektórych pomieszczeniach będzie po prostu ciemniej.

Każdy ma swoje preferencje dotyczące miejsca do życia dla siebie i swoich bliskich. Coś co jedni potraktują jako zdecydowaną wadę, dla inncyh będzie dodatkową zaletą. Mamy nadzieję że artykuł posłuży Państwu do chwili reflaksji podczas podjęcia decyzji o zakupie.

Dla osób zdecydowanych na zakup działki polecamy naszą wyszukiwarkę www.mieszkania.podlasie.pl, która w łatwy sposób pomoże w wybraniu dogodnej lokalizacji i wielkości działki, a także wyspecjalizowanych architektów i projektantów, którzy swoim doświadczeniem zagwarantują bezpieczną realizację projektu.


Dla osób zaś które wybiorą szeregówki, polecamy deweloperów, którzy w ich budowie się specjalizują: deweloperzy.

z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl