JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ

Bez wody nie możemy żyć. Jako że w ekosystemie jest „określona” ilość wody, jesteśmy „zobowiązani” do jej oszczędzania.

Oszczędzanie wody jest konieczne nie tylko z powodów ekologicznych ale również finansowych. Rachunki za wodę to zasadnicza pozycja w domowym budżecie. Jak oszczędzać wodę i zużywać jej mniej? Przeczytajcie ten artykuł.


kran

ZMIANA NAWYKÓW

Aby w najprostszy sposób oszczędzać wodę należy wprowadzić do codziennego życia dobre nawyki podczas codziennego korzystania z łazienki lub kuchni.

  • zakręcanie kurka z wodą podczas codziennych czynności takich jak: mycie zębów, golenie, zmywanie naczyń itp.
  • używaj „szybkiego” prysznica zamiast kąpieli w wannie. 4 minutowy prysznic zużywa tylko ok. 60 l. wody.
  • nie spłukuj zbędnie toalety. Przy spłukiwaniu np. śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych traci się wodę. Nie traktuj miski ustępowej jako śmietnika.
  • uszczelnij wszystkie połączenia hydrauliczne. „Schowana” nieszczelność potrafi generować gigantyczne rachunki za wodę, jak również przysporzyć nam kłopotów z sąsiadami.
  • dzisiejsze urządzenia elektroniczne korzystające z wody posiadają ekonomiczne programy służące oszczędzaniu wody.Korzystaj z nich zawsze jeżeli nie wypełniasz do końca pralki, lub gdy zmywarka zmywa lekko zabrudzone naczynia.
  • nie zużywaj niepotrzebnie bieżącej wody np. w celu rozmrożenia mrożonek.
  • oszczędzaj wodę podczas zmywania auta. Zamiast węża ogrodowego używaj wiadra z wodą.

perlator

OSZCZĘDZANIE WODY – INNA PERSPEKTYWA

Perlator – prosta nakładka a ile może pomóc

Tak proste narzędzie jak perlator może nam skutecznie pomóc w oszczędzaniu wody. Działanie perlatora polega na wygenerowaniu mieszaniny wodno-powietrznej, zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającej z baterii. Oszczędność wody jest możliwa dzięki mechanizmowi obniżającemu jej przepływ oraz specjalnej dyszy napowietrzającej, która „miksuje” wodę z powietrzem.

Strumień wody na pierwszy rzut wygląda tak samo jak ten, który przywykliśmy oglądać na co dzień, jednak woda wymieszana jest z milionami pęcherzyków powietrza, co pozwala na zmniejszenie strumienia wody przy jednoczesnym zwielokrotnieniu jego objętości oraz natężeniu spłukiwania. W efekcie zużywamy mniej wody.

Obecnie na rynku dostępne są baterie wyposażone przez producenta w perlator, a także nakładki na baterie. Wszystkie urządzenia w formie nakładek mają znormalizowane gwinty, a więc z ich montażem każdy sobie poradzi. Montaż oraz konserwacja jest prosta i nie wymaga pomocy hydraulika.

Z baterii umywalkowej bez perlatora wypływa 10-12 l wody na minutę, z perlatorem 7-8 l. Korzystając z baterii zlewozmywakowej, zużywamy 12-15 l wody na minutę, perlator pozwala zmniejszyć jej ilość do 7 l.

Wodooszczędne baterie i spłuczki

Dzisiejsza armatura wyposażona jest w szereg rozwiązań wspomagających oszczędzanie wody. Baterie termostatyczne wyposażone są w przyciski pozwalające na zmniejszenie strumienia wody, baterie bezdotykowe (wyposażone w fotokomórkę) pozwalają na natychmiastowe odcięcie strumienia wody w momencie cofnięcia rąk spod wylewki, baterie jednouchwytowe wyposażone są w możliwość mieszania wody ciepłej i zimnej. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na zaoszczędzenie ok. 30% zużywanej wody.

Większość współczesnych spłuczek montowanych w łazienkach wyposażona jest w dwudzielny przycisk pozwalający na spłukiwanie miski ustępowej 6 lub 9 litrami wody. Jednocześnie zamiast podziału przycisk może mieć funkcję stop pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.

Przycisk EKO

Kolejnym sposobem na ekologiczne użytkowanie wody jest stosowanie baterii wyposażonych w specjalny przycisk zwany EKO. Jest on umieszczony na baterii. Ich działanie polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w pewnym ograniczonym polu, co zmniejsza strumień wody o 40%.


Zmiana nawyków dotyczących korzystania z wody oraz nowości techniczne wprowadzane na rynek przez producentów urządzeń sanitarnych może spowodować duże oszczędności w budżecie domowym. Ponadto, oszczędzając wodę przyczyniamy się do zmniejszania deficytu wodnego.


Średnio przyjmuje się, że młody i zdrowy człowiek byłby w stanie wytrzymać ok. 3 tygodni bez jedzenia, natomiast bez wody około 4 dni. Pamiętajmy o tym.


Jeżeli nie zaczniemy oszczędzać wody to wkrótce z naszych kranów poleci:

kran z piaskiem

Oszczędzanie wody pitnej należy do naszych obowiązków wobec planety oraz przyszłych pokoleń.


z poważaniem
zespół mieszkania.podlasie.pl