Jakie listwy przypodłogowe?

Dokonując wyboru podłogi do naszego mieszkania czy domu, powinniśmy od razu zastanowić się jaki rodzaj listwy przypodłogowe zastosujemy. Jest to wybór niezwykle istotny, gdyż oprócz swoich oczywistych funkcji – maskowania szczelin dylatacyjnych, ukrycia poprowadzonych kabli instalacyjnych – listwy w ogromnym stopniu wpływają na wystrój wnętrza. Jakie mamy możliwości?


  • Najbardziej popularnym rozwiązaniem są listwy w kolorze podłogi. Jest to wybór względnie bezpieczny, zapewniający uniknięcie estetycznego bałaganu.
  • Można również dopasować cokoły do stolarki drzwiowej. Warto pamiętać, aby grubość listwy przypodłogowej była mniejsza niż grubość opaski drzwiowej – miejsca styku tych elementów będą wówczas lepiej wyglądać.
  • Jeśli pragniemy odważniejszych aranżacji, kolor cokołu możemy skontrastować i z podłogą i ze ścianą.
  • Dobrze mieć na uwadze aby w pomieszczeniu były inne elementy np. meble lub inne większe elementy dekoracyjne o zbliżonej kolorystyce. Umiar i harmonia to jest coś, co zawsze powinno nam przyświecać.
  • Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie cokołów w kolorze ścian. Może to dobrze wyglądać zarówno w sytuacji w której kolor ścian i podłogi jest zbliżony, jak również kiedy wyraźnie ze sobą kontrastuje.


  • Jeśli chodzi o materiał, efektownym chociaż nieco drogim rozwiązaniem są listwy drewniane. Im zasobniejszy mamy portfel tym na wyższe listwy możemy sobie pozwolić. Dopasowuje się je kolorem – zamawiając u producenta podłóg – do podłogi lub montuje po prostu białe. Mogą być one surowe, fornirowane lub lakierowane.
  • Inny materiał to MDF. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwo dopasowuje się do ściany. Najczęściej kupuje się go w kolorze białym. Tu również jak w przypadku listew drewnianych jest bardzo szeroki wybór wysokości i profilu.
  • Kolejny wyjątkowo sprężysty, dopasowujący się do krzywizn ścian materiał to poliuretan. On również występuje głównie w kolorze białym, jednak można go samodzielne malować na dowolny kolor.
  • Ostatni wreszcie materiał to listwy PCV. Ze względu na dużą popularność paneli podłogowych w naszych domach jest to stosunkowo często wykorzystywane rozwiązanie. Dodatkowo są one dosyć tanie. Kłopotem może tu być sposób łączenia listew – łączniki, narożniki zewnętrze i wewnętrzne, które po prostu często odklejają się, zwłaszcza po kontakcie z odkurzaczem.

Niezależnie jakie rozwiązanie wybierzemy, kluczową zasadą jest to, że powinniśmy się na jakieś rozwiązanie zdecydować i konsekwentnie go trzymać. Nigdy nie łączymy różnych rodzajów listew we wnętrzu. To wygląda po prostu źle.


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl