Ogrzewanie kominkowe domu. Warto?

Wykorzystanie kominka

Kominek w salonie to marzenie każdego inwestora. Widok rozpalonych i trzaskających polan w kominku działa relaksująco i uspokajająco. Sam kominek, jako centralny element architektoniczny, nadaje całemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

A jeśli już zdecydowaliśmy się na kominek, dlaczego nie wykorzystać w pełni jego możliwości i dogrzewać nie tylko salon, w którym się znajduje, ale również pozostałe pomieszczenia? Jest to możliwe przy wykorzystaniu wkładu kominkowego z wyposażonego w system dystrybucji gorącego powietrza.

Dystrybucja gorącego powietrza – co to jest?

Na samym początku należy zaznaczyć, że system ogrzewania kominkowego jest w polskim prawie tylko systemem dodatkowego „dogrzewania” domu. Ogrzewanie kominkowe nie może być traktowane jako jedyne źródło ciepła w domu. Powodem tego typu normy jest konieczność zapewnienia ogrzewania budynku w przypadku długotrwałej nieobecności mieszkańców. Wobec powyższego instalacja kominka nie zwalnia od konieczności posiadania w budynku niezależnej instalacji grzewczej CO.

System dystrybucji gorącego powietrza (DGP) jest bardzo prostym systemem. Rozpalony ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który oddaje ciepło powietrzu nagromadzonemu w pobliżu. Ciepłe powietrze jest transportowane za pomocą specjalnych rur do pomieszczeń które chcemy ogrzać.

Rodzaje rozprowadzenia

System DGP może być rozprowadzony na dwa sposoby:

  1. grawitacyjny

  2. wymuszony

System grawitacyjny polega na naturalnym przepływie ciepłego powietrza, które jest lżejsze od zimnego. Nadaje się więc on do ogrzewania pomieszczeń, które znajdują się w niewielkiej odległości (do 3 metrów) od źródła ciepła. A więc jeżeli chcemy efektywnie ogrzać więcej pomieszczeń niż tylko salon, powinniśmy zdecydować się na ogrzewanie kominkowe w systemie wymuszonym.

System wymuszony, to nic innego jak instalacja składająca się z przewodów doprowadzających ciepło do pomieszczeń, jak również wentylatorów wspomagających naturalny przepływ ciepłego powietrza. Przy doborze przewodów dystrybuujących ciepło należy kierować się zasadą jak największej średnicy przewodów oraz posiadania przez nie izolacji cieplnej. Im większa średnica przewodu tym większa ilość ciepłego powietrza z którego chcemy skorzystać. Natomiast izolacja przewodów nie pozwala na duże straty ciepła w drodze do ogrzewanych pomieszczeń.

Minusy, ale ….

Jest niestety w tym rozwiązaniu minus. Przy niskim nakładzie kosztów powyższego rozwiązania, użytkownik nie jest w stanie zapewnić sterowania temperaturą dostająca się do pomieszczeń. Oznacza to że jaką temperaturą dysponuje kominek taką temperaturę otrzymujemy w pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem problemu „zbyt dużej ilości ciepła” jest instalacja sterownika kontrolującego obroty wentylatora. W przypadku zbyt wysokiej temperatury można obniżyć liczbę obrotów wentylatora lub po prostu go wyłączyć.

Rozwiązanie systemu dystrybucji gorącego powietrza w domu pozwala na cieszenie się z widoku rozpalonego kominka, a przy okazji z dodatkowego ogrzewania pomieszczeń, szczególnie w miesiącach późnojesiennych i wczesnowiosennych.


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl