PRZECHOWYWANIE DREWNA W OGRODZIE

ILE POTRZEBUJEMY MIEJSCA ABY PRZECHOWYWAĆ OPAŁ

Wyszukanie miejsca na przechowywanie drewna w ogrodzie to poważne zadanie. Miejsce takie powinno być łatwo dostępne oraz powinno zapewniać wystarczającą ilość składowanego opału. W przypadku sporadycznego wykorzystania drewna np. do kominka, wystarczającą powierzchnią będzie ok 2 metrów sześciennych. Jeżeli natomiast drewno jest podstawowym materiałem służącym do ogrzania budynku, na skład drewna trzeba przeznaczyć ok 15 – 20 metrów sześciennych powierzchni.

 

Drewno ułożone w drewutni jest najprostszym sposobem na ułożenie opału, lecz stos równo ułożonych klocków drewna może być również atrakcyjną ozdobą ogrodu.


JAK PRZECHOWYWAĆ OPAŁ

Składowany opał powinien być umieszczony w miejscu suchym, przewiewnym i najlepiej słonecznym. Najlepiej nadaje się do tego lekka drewutnia zbudowana w taki sposób aby jej dłuższy bok był skierowany na południe (w ten sposób zapewnimy drewnu najdłuższy czas nasłonecznienia).

Opału nie należy przechowywać w bezpośrednim kontakcie z podłożem. Spowoduje on, że nasze drewno zacznie butwieć. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z palet, które pozostały nam z czasów budowy. Rozwiązanie to zapewni opałowi właściwą cyrkulację powietrza i zapewni szybsze schnięcie drewna.

Miejsce na opał powinno się usytuować w niewielkiej odległości od budynku mieszkalnego (z tego rozwiązania będziemy zadowoleni zimą), jak również w miejscu do którego może dostać się samochód dostarczający opał – będziemy mogli w łatwy sposób rozładować drewno.

Ładnie wykonana i złożona drewutnia będzie ozdobą naszego ogrodu.

 


JEŻELI NIE DREWUTNIA, TO CO?

Czasami nie mamy czasu na samodzielne zbudowanie drewutni, a te dostępne w sklepach nie spełniają naszych wymagań.Opał można przechowywać w osłoniętych przed deszczem miejscach przy domu lub w ogrodzie. Na przykład pod okapem dachu – najlepiej przy południowej elewacji domu, gdzie będzie ciepło. Drewna nie składujemy przy samej ścianie. Trzeba zostawić około 15-centymetrową szczelinę, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza i zapobiec wilgoci. Tak złożony opał może również zapewnić atrakcyjne i ciekawe ozdobienie naszej działki.

 


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl