Sprawdź jak skutecznie zmniejszyć swoje rachunki za wodę

Oszczędzanie wody to nie tylko kwesta pozytywnego wpływania na budżet domowy ale sprawa znacznie ważniejsza, związana z ekologicznym zużywaniem zasobów naszej planety. Wodę po prostu należy oszczędzać, jeżeli leży nam na sercu dobro przyszłych pokoleń. Niby każdy z nas to wie, jednak na co dzień podczas kąpieli, zmywania naczyń czy innych codziennych czynnościach zdajemy się o tym jakoś zapominać. Ci mniej zapominalscy mogą przy okazji stosując się do kilku lub wszystkich poniżej przytoczonych rad, oprócz bycia ekologicznym, zaoszczędzić rocznie od kilkuset do kilku tysięcy zł.


Bierz krótki prysznic zamiast kąpieli. Kluczowe jest słowo krótki. Porównując zużycie wody podczas 5 min prysznica do kąpieli, przy napełnieniu wanny do połowy, ograniczamy zużycie wody nawet o 55%.


 

Zakręć wodę jak myjesz zęby oraz podczas golenia. Jakkolwiek szum cieknącej wody może Cię uspokajać i pozytywnie wpływać na Twój komfort przebywania w łazience, to ciągły strumień wody, cieknący prosto do odpływu, zwłaszcza że zęby myje się co najmniej 2 razy dziennie po 3 minuty, może Cię sporo kosztować.  Zawsze możesz też wlać wodę do kubeczka lub szklanki i wypłukać buzię po skończonym zabiegu.


Kup zmywarkę. I używaj ją rozsądnie, tzn. używaj opcji oszczędzających wodę oraz zapełniaj ją maksymalnie. Takie działanie pozwoli ci oszczędzić wodę w zależności od modelu zmywarki o ok 30%. Jeśli nie możesz lub nie chcesz kupić zmywarki, nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Napuść wody do jednej komory zlewu, a potem spłucz je pod niewielkim strumieniem wody.


 

Pierz rozsądnie. Zasada, która powinna Ci przyświecać to podobnie jak w przypadku zmywarki: zapełnianie bębna do pełna. Pełna czy częściowo zapełniona pralka pobiera tyle samo wody. Jeśli naprawdę nie możesz dotrwać aż zapełni ci się cała pralka, używaj programów do odświeżenia ubrań lub innych ekonomicznych programów, które zużywają mniej wody i energii.

 


Zainstaluj w kranach perlatory, czyli siateczkę mocowaną na końcówce kranu, która napowietrza wodę. Zapewni Ci to wrażenie, że wody leci więcej niż faktycznie i zaoszczędzisz na tym zabiegu ok 20-30%. Dodatkowo jeśli w Twoim mieszkaniu są baterie na kurki, pomyśl o wymianie ich na jednouchwytowe, które pozwalają szybko ustawić właściwy strumień i temperaturę wody.


Śmieci wyrzucaj do kosza a nie do WC. Jeśli za każdym razem spłukujesz każdy paproch, chusteczkę czy resztki wrzuconego jedzenia, to rachunek jest prosty i nie jest on dla Ciebie korzystny. Taniej i zdrowiej będzie się po prostu częściej przejść do kosza. Bo przecież ruch to samo zdrowie.


Zadbaj aby twoje WC miało spłuczkę z podziałem oszczędnościowym 3/6 lub z funkcją stop. Pozwoli Ci to opróżnić zbiornik z połowy jej zawartości i zależności od potrzeb.


Sprawdź szczelność kranów i spłuczek. Nawet niewielkie kapanie z cieknącego kranu może spowodować zmarnowanie sporej ilości wody.


Pilnuj dzieci podczas kąpieli, bo to co one mogą wyprawiać może wprowadzić Cię w osłupienie i zrujnować Twoją kieszeń. Ulubioną zabawą  niektórych z nich – mego syna na pewno – do momentu zauważenia, było wlewanie sobie wody z lecącego prysznica prosto do otwartej buzi. I mogło to trwać bez końca. To już ekonomiczniej byłoby w jego przypadku brać kąpiel 🙂


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl