Żaluzje drewniane brylują na salonach

Żaluzje to osłony wewnętrzne okien, które na jakiś czas ozstały zepchnięte w cień przez rolety i plisy. Lata 90-te, wtedy były oznaka luksusu i dobrego gustu wnętrzarskiego. Umówmy się, że wyboru przeciętny Kowalski nie miał zbyt wielkiego, dlatego w zasadzie żaluzje miał praktycznie każdy. Ich powszechność i niedociągnięcia konstrukcyjne spowodowały, że nowoczesne rolety, a później plisy, nie miały większego problemu ze zdetronizowaniem królujących wszędzie żaluzji na wiele lat.


Historia lubi kołem się toczyć i ponownie wróciły do łask, a co ważne zyskują coraz większą popularność. Z całego bogactwa urodzaju jakim obrodziły w ostatnich latach te osłony, to żaluzje drewniane coraz chętniej są wybierane przez inwestorów. Dlaczego ? Kilka argumentów przemawiających za wyborem żaluzji drewnianych:

  • prezentują się wyjątkowo gustownie i z powodzeniem mogą stanowić jedyną dekorację okien  czy drzwi tarasowych,
  • kolor drewna ociepla pomieszczenie i nadaje mu wyjątkowy, przytulny klimat,
  • drewniane żaluzje dają duże możliwości aranżacyjne,
  • świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach w różnym stylu.

Dekoratorzy wnętrz są zachwyceni obecną możliwością komponowania drewna na oknach z urokiem skandynawskich klimatów, ociepleniem przez nie wnętrza utrzymanego w stylu industrialnym czy loftowym. Z kolei modele wykonane z ciemnych gatunków drewna doskonale wpisują się w styl retro czy kolonialny.

Drewno to szlachetny materiał budowlany, który wnosi do wnętrza oddech niepowtarzalności i sprawia, że pomieszczenie nabiera eleganckiego, ale zarazem przytulnego klimatu.  To propozycja dla osób ceniących klasyczne piękno, elegancję, bogactwo kolorów i bardzo estetyczne wykończenie.Przyjrzyjmy się teraz na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, przy wyborze żaluzji drewnianych ?

Najpierw przyjrzyjmy się oknu, które maja osłonić. Do jego wielkości dobieramy szerokość lameli.Okna klasycznych rozmiarów, tzw standardowe kochają żaluzje drewniane o lamelach szerokości 25 mm. Wysokie, kamieniczne okna, również te tarasowe i tzw. przeszklenia HS ciekawiej prezentują się w połączeniu z lamelami szerokimi – 55 mm lub 65 mm.

Kolejna istotną kwestia, to możliwości techniczne montażu żaluzji drewnianych. Te z lamelami 25 mm można montować zarówno do ramy okna, sufitu jak i ściany. Po zwinięciu zajmują 10% swojej całkowitej wysokości.Do tego należy dodać 9 cm na rynnę górną i obciążnik. Decydując się na żaluzje drewniane montowane do ściany lub do sufitu, należy sprawdzić przestrzeń nad oknem, czy przypadkiem po zwinięciu żaluzji nie będzie nachodzić częściowo na okno. W przypadku okien przesuwnych, problemu w zasadzie nie ma, oprócz tego, że zabierze trochę światła. Jednakże w przypadku okien otwieranych do wewnątrz, złożona żaluzja uniemożliwi otwarcie okna. Zawsze jednak jest możliwość zamontowania żaluzji do ramy okiennej w sposób tradycyjny lub bezinwazyjny ( dotyczy lameli 25 mm ).


 


Rodzaj żaluzji trzeba także dobrać do wilgotności powietrza w pomieszczeniu czy stopnia nasłonecznienia . Różne materiały w odmienny sposób reagują na parę wodną czy intensywne promieniowanie słoneczne.

Inny rodzaj lameli polecany jest do łazienek, a inny do sypialni. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć świetnie sprawdza się egzotyczne drewno abachi, które jest idealne do zastosowania w saunach i na basenach. Materiał ten szybko schnie i jest odporny m.in. Na działanie grzybów i wilgoć nie uszkadza żaluzji.

To pomieszczeń typu sypialnia, salon – idealnie sprawdzą się lamele z twardej, sztywnej lipy syberyjskiej.

Najmodniejsze, najbardziej porządane obecnie kolekcje kolorystyczne to te nawiązujące do kolorów natury, oraz drewno w odcieniach szarości, beże a także klasyczna czerń i biel. Warto również zastanowic się nad doborem koloru drabinki- sznurkowej lub taśmowej w zależności od żaluzji i wystroju wnętrza, gdzie ten element może być niezauważalny lub zdobic naszą osłonę okienną wysublimowanym kontrastem.

Mam nadzieję, że te informacje przydadzą się przy adaptacji przestrzeni na… i wokółokiennej .

Polecamy się i życzymy udanych aranżacji własnych 4 kątów.


Ekspert w branży – Calisto

[ red. Ewa ]