Konstrukcje dachu drewnianego – warto?
Elbląg – dawne miasto portowe – był już w wiekach średnich związany ze specjalistyczną obróbką drewna. Na pieczęci miejskiej z XIV wieku przedstawiono kogę, czyli dużych rozmiarów żaglowiec handlowy, którego wykonanie i konserwacja wymagały pracy mistrzów rzemiosła. W mieście aż do XVIII wieku działała stocznia, a w muzeum archeologicznym znajduje się zbudowana z dębu winda towarowa z XIII wieku. Można stwierdzić, że Tartak Ligora wpisuje się w wielowiekową tradycję tworzenia konstrukcji drewnianych sprawdzających się w każdych warunkach.
Cenny dar lasu
Wznoszenie domów wykonanych w całości z bali i desek nie jest w Polsce tak powszechne jak np. w krajach skandynawskich i Ameryce Północnej, jednak drewno cieszy się u nas niesłabnącą popularnością zarówno jako materiał konstrukcyjny jak i element wykończenia budynków. Drewno to materiał szlachetny, naturalny i w pełni ekologiczny, dlatego jego obróbka wymaga najwyższej staranności. W Tartaku Ligora zapewniają ją dobór i szkolenie załogi oraz stosowane przy produkcji traki taśmowe, obrzynarki i wielopiły renomowanych producentów, m.in. firmy Wood-Mizer z Indianapolis, inwestującej w zakład produkcyjny w Kole.
Alternatywa dla krokwi i belek
Konstrukcje dachu drewnianego mogą powstawać z wykorzystaniem najprostszych typów wiązarów drewnianych. Są nimi przede wszystkim tradycyjne wiązary krokwiowo-belkowe, skonstruowane z dwóch krokwi połączonych ze sobą w poziomie kalenicy, opartych na belce poziomej, często będącej jednocześnie belką stropową. Zastosowanie tych dobrze znanych jeszcze w Średniowieczu wiązarów jest niestety ograniczone, gdyż można je stosować w budynkach o rozpiętości dachu w świetle ścian mniejszej niż 6 m. Również pochylenie połaci dachu musi przekraczać 45 stopni. Współczesne zalecenia techniczne wskazują ponadto, że maksymalna długość krokwi to 5 m.
Znacznie większe możliwości daje konstrukcja dachu drewniana wykonana przy pomocy nowoczesnych wiązarów dachowych. Wiązary kratowe trójkątne mogą mieć rozpiętość w świetle ścian nawet do 25 m., a trapezowe i pięciokątne wiązary kratowe mogą być zastosowane przy rozpiętościach od 8 do 30 metrów. Montaż kratownic mansardowych ma tę dodatkową zaletę, że pozwala na stosowanie oświetlenia górnego bez potrzeby wykonywania dodatkowych świetlików dachowych.
Wartym podkreślenia atutem wiązarów prefabrykowanych oferowanych przez Tartak Ligora jest nie tylko łatwe krycie dużych rozpiętości, lecz również sprawność montażu i oszczędność środków, zwłaszcza w porównaniu z zastosowaniem stropów betonowych. Wiązary pozwalają na bezproblemową instalację wentylacji, oświetlenia i izolacji oraz zwiększenie przestrzeni dostępnej dla domowników. Jak wskazuje doświadczenie Tartaku, prefabrykowane wiązary szczególnie dobrze sprawdzają się w domach parterowych z dachami kopertowymi lub dwuspadowymi. Jeśli projekt domu przewiduje poddasze użytkowe, konstrukcja dachu drewnianego może służyć zarówno jako strop jak i podłoga.
Konstrukcje dachu drewnianego z Elbląga
25 lat doświadczenia Firmy Ligora gwarantuje stworzenie konstrukcji dachu drewnianego, która będzie wytrzymała i wykonana zgodnie z najwyższymi standardami technologicznymi. Jak można przeczytać na stronie https://wiazarydrewniane.pl/drewniana-konstrukcja-dachu/ , Tartak korzysta ze specjalnie wyselekcjonowanego i wysuszonego we własnej suszarni drewna struganego i impregnowanego. Również innowacyjna metoda konserwacji stosowana przez Firmę zapewnia zwiększoną ochronę przed rozwojem mikroorganizmów, pleśni i innych grzybów. Świadectwem pieczy nad jakością są uzyskane certyfikaty.