Drewno na podłogę – co wybrać?


Drewno jest naturalnym surowcem, doskonale nadającym się na podłogę. Wybór zależy oczywiście od upodobań, ale również uwarunkowań wynikających z tego gdzie chcemy je zastosować, oraz kto i w jaki sposób będzie je użytkował.


Rodzaje dostępnych podłóg drewnianych


Hasło podłoga drewniana jest niezwykle rozległy, dlatego w pierwszym kroku dokonamy kategoryzacji najczęściej stosowanych rodzai:

  • panele podłogowe laminowane
  • deski podłogowe warstwowa
  • deski podłogowe lite
  • parkiety

Na co zwrócić uwagę decydując się na podłogę drewnianą. Jakie są zalety parkietów i podłóg drewnianych?


Zalety podłóg drewnianych


Każdy z wymienionych rodzai podłóg ma swoje parametry, wady i zalety. Decydując się na konkretne rozwiązanie powinniśmy zadać sobie kilka pytań. Poniżej przedstawiamy główne cechy podłóg drewnianych, dotyczące wyglądu i funkcjonalności.

– trwałość – panele, dzięki zastosowanym technologiom mają powierzchnię odporną na obciążania, zarysowania, oczywiście kluczowy jest dobór odpowiedniej klasy panela, najtańszy panel AC3 sprawdzi się idealnie w sypialni, podczas gdy salon gdzie przebywamy najwięcej i podłoga jest najbardziej i intensywnie eksploatowana, warty jest rozważanie paneli o wyższej klasie AC5 czy AC6.

Z kolei deski lite z racji zwartej całości są odporne na obciążenia czy złamania, przewyższają w tym aspekcie panele i podłogi warstwowe.

powierzchnia którą da się odnowić  – dokładnie tak, drewno, szczególnie deski lite można poddać renowacji, polega to na cyklinowaniu, czyli mechanicznej obróbce drewna, która zbiera górną warstwę, a w raz z nią wszelkie rysy czy plamy. Odnowiona podłoga wymaga zabezpieczenia odpowiednimi preparatami, i w zależności od tego gdzie znajduje się podłoga, mamy do dyspozycji m.in. oleje i lakiery.

wyciszenie – gruba warstwa jednolitego drewna nie przewodzi dźwięków, ma doskonałe właściwości akustyczne,

przyjazne zdrowiu – podłogi drewniane mają powierzchnię, która posiada właściwości antystatyczne, a zatem nie powstają alergeny, jest to duża zaleta i ma to duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To co warto jeszcze powiedzieć przy tej okazji, to fakt że drewno dobrze “współpracuje” temperaturą i wilgotnością, zapewniając przyjemny klimat w pomieszczeniu.


jaką podłoge drewniana wybrac


Wady podłóg drewnianych


Niestety to co w jednym zastosowaniu jest zaletą, w innym może okazać się wadą. Poniżej opiszemy wady zastosowania podłóg drewnianych:

– montaż – najłatwiejszym w montażu jest panel podłogowy, z racji sposobu łączenia poszczególnych elementów. Dużo trudniej jest w przypadku podłogi z drewna litego, która wymaga czasochłonnego montażu, popartego odpowiednim przygotowaniem pomieszczenia i desek, zastosowaniem specjalistycznych materiałów, takich jak podkład i klej. Coraz częściej pojawiają się systemy montażu pozwalające na układanie desek, czy to warstwowych czy litych, w sposób bezklejowy.

– podatność na zarysowania – są pomieszczenia w domu czy mieszkaniu, któe są szczególnie intensywnie eksploatowane, m.in salon, czy pokój dziecka, zatem powierzchnia parkietu czy podłogi z litych desek jest narażona na powstawanie zarysowań. Zatem wybór podłogi warto rozważyć, a jeśli zdecydujemy się już na taki wybór,  zwróćmy uwagę na to jak podłoga jest zabezpieczona.

– cena – remont to okres w życiu gdzie nasz budżet domowy jest bardzo nadwyrężony. Ceny paneli podłogowych zaczynają się już od około 15-20 pln/m2, podczas gdy wybór deski to decyzja która pociąga za sobą większy wydatek. Warto jednak wspomnieć, że deski obecnie są dostępne już w cenach, w jakich sprzedawane są panele podłogowe o wyższych klasach odporności, warto zatem porównać ceny w sklepach po to żeby być na bieżąco z bieżącą dostępną ofertą.

– rozsychanie – deski “pracuja”, czyli w zależności od wilgotności powietrza deski zwiększają lub zmniejszają swoją objętość, co powoduje efekt np. rozsychania. Warto zatem przemyśleć jak przeprowadzimy remont. Deska lita i ogrzewanie podłogowe jednocześnie nie jest najlepszym rozwiązaniem.


Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Odpowiednie zaplanowanie remontu, przeznaczenie każdego z pomieszczeń, ma duże znaczenie. Pozwoli odpowiednio przygotować się do zakupów. Wpłynie też na nasz komfort w kolejnych latach, wszak remont robimy co kilka-kilkanaście lat. Mamy nadzieję że wpis okaże się pomocny i posłuży osobom, które są na etapie zakupu i remontu swojego wymarzonego lokum


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl