Zdrowy obiad dla dziecka – co przygotować?

W dzisiejszym świecie kręcącym się w okuł zdrowych posiłków, zbilansowanej diety oraz regularnych ćwiczeń. Jesteśmy częstowani ogromną dawką wszelkiego rodzaju stron, czasopism, a nawet zdjęć wypływających z różnego rodzaju social mediów. Tym sposobem człowiek daje się omamić, ale jednocześnie dociera do niego, że może warto zastanowić się nad swoją dotychczasową dietą oraz aktywnością fizyczną. Warto więc wziąć pod uwagę, że odpowiedni dobór posiłków oraz codzienne ćwiczenia mogą poprawić, nie tyle kondycję, ale również cerę jak i samopoczucie. Ogromny wpływ może mieć na najmłodszych. Gdy nie są pod czujnym okiem rodzica i kręcą się po podwórku z grupą znajomych, nie zważają na to, co jedzą.

Śmieciowe jedzenie

Dla dzieciaków zawsze najcenniejszym posiłkiem będzie zestaw z dużą Coca – Colą z McDonalda, a w ramach deseru nie omieszka się skosztować największej porcji śmietankowych lodów z podejrzanie wyglądającej budki gdzieś w środku miasta. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, ale czy warto tak katować swoje podniebienie? O ile dorosły człowiek ma już tę świadomość tego jak żywić się powinien, gdyż przeszedł wiele chorób i innych schorzeń, wynikających m.in. ze złego żywienia, o tyle dziecko będzie kręcić nosem i upierać się przy swoim. Istotnym jest więc, aby starać się, jak najczęściej, serwować zdrowy obiad dla dziecka. W tygodniu go nie przypilnujemy, ale już sam fakt wrzucenia mu do plecaka jakiegoś owocu lub domowej sałatki jest dużym postępem. Taki obiad dla dziecka łatwo więc przygotowywać w weekendy, kiedy jesteśmy pewni, że będą jeść z rodzicami przy jednym stole.

Co jest zdrowe?

Co, na przykład, może się składać na taki zdrowy obiad dla dziecka? Zdecydowanie – warzywa. Mają mnóstwo witamin i nie szkodzą w żaden sposób. Wbrew pozorom, taki posiłek jest w stanie nawet dodać dzieciakom energii, którą następnie będą mogły spożytkować podczas zabawy na podwórku z rówieśnikami. Oczywiście, zamiast Coca – Coli, stawiamy im szklankę wody. Jeżeli jednak ktoś ma możliwość, to dobrym rozwiązaniem jest samodzielnie wyciśnięty sok ze świeżych owoców. Można stosować różne wariacje, samemu łącząc takie owoce, jakie się lubi, a dziecku pozwolić na zabawę z sokowirówką. Pod czujnym okiem rodzica, rzecz jasna.

Nie ma co ukrywać, że szał na zdrowe odżywianie opanował cały świat, a zwłaszcza świeżo upieczone matki, które od razu po urodzeniu dążą do tej samej idealnej sylwetki, jaką miały przed ciążą. A skoro i one stosują tę dietę, to dlaczego by nie zacząć już uczyć dziecka? Zamiast gotowych obiadków ze słoika, mamy gotują dzieciom same. To nie jest nic skomplikowanego, a o wiele zdrowsze niż gotowiec ze sklepu. Wystarczy ugotować ziemniaki, warzywa – najlepiej takie prosto z działki lub ogródka, a w piekarniku upiec kawałek ryby lub mięso drobiowe. Nie dodawać żadnych przypraw, bo dziecko może jeszcze nie być przyzwyczajone. Z czasem będzie poznawało coraz to nowe smaki.

Podsumowanie

Co zrobić, gdy nasze pociechy, czy to te młodsze, czy to te starsze, ciężko przekonać do spożycia zdrowego posiłku? No cóż, nie pozostaje nic innego jak samemu spróbować stworzyć zdrowy odpowiednik takiego hamburgera albo samemu w domu upiec frytki. W dobie Internetu przepisów na zdrowe obiady jest cała masa. Wystarczy tylko znaleźć te kilka minut dla siebie pomiędzy odrabianiem zadania z angielskiego za córkę, a segregowaniem koszulek w szafie najmłodszego syna i poszukać inspiracji. Gotowanie zdrowych posiłków, wbrew pozorom, wcale nie jest takie skomplikowane. Wystarczy jedynie odrobina chęci i wyobraźni. A może nawet i…kreatywności.