Instalacja elektryczna a przyszłe potrzeby

Planując budowę domu warto myśleć nie tylko o obecnych potrzebach, ale również o potrzebach przyszłych.


Kiedy planować instalacje elektryczne naszego domu?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź. Zawsze na początku budowy!!!! Oto kilka przykładów:

  1. fotovoltanika – obszar, który rozwija się tak szybko, że zalecane jest pozostawienie odpowiednich przewodów w potencjalnym miejscu umieszczenia paneli słonecznych. Kiedy zdecydujemy o montażu fotovoltaniki, nie będziemy narażać się na dodatkowe koszty.
  2. w chwili budowy domu warto pomyśleć o np. systemie alarmowym  – zarówno antywłamaniowym, jak i ostrzegającym o zagrożeniach różnego typu np: zalania pomieszczeń (łazienka, pralnia) czy czujnikach czadu w pomieszczeniach, w których mamy rozprowadzenie ogrzewania kominkowego. Etap tynkowania domu jest dobrym  czasem na położenie instalacji, gdyż koszty nie są tak duże, jak wówczas, gdy mamy już wykończone pomieszczenia.
  3. może marzy nam się odkurzacz centralny? O nim też warto pomyśleć już na etapie budowania domu, nawet jeśli nie zamierzamy go od razu instalować.
  4. większość osób budujących domy wcześniej, czy później planuje miejsce, gdzie można rozpalić grill, czy poświętować ze znajomymi. W tym miejscu należy pamiętać również o doprowadzeniu przewodów, żeby zadbać o oświetlenie miejsc odpoczynku.
  5. planujemy dodatkowe budynki, bo mąż jest zapalonym majsterkowiczem – kolejne miejsce na wyprowadzenie odpowiednich przewodów.
  6. montaż automatycznego otwierania bramy, jak również domofon, czy wideodomofon również wymaga doprowadzenia prądu. Przed ustaleniem zapotrzebowania na ochronę posesji warto wybrać się do sklepu oferującego te rozwiązania, aby podjąć przemyślaną decyzję. Rozmowa z fachowcem pozwoli nam na uniknięcie sytuacji , że wymarzonego przez nas sposobu otwierania furtki dla gości nie będziemy w stanie zainstalować bez niszczenia np. kostki brukowej.
  7. oświetlenie drogi do domu też ma znaczenie – kolejny przewód. Chcemy mieć w fantastyczny sposób oświetlony ogród – kolejne przewody.


A więc …..

Wydaje się, że te dodatkowe koszty są zbędne, bo teraz tego nie potrzebujemy, ale jeśli na etapie planowania nie zastanowimy się, jakie będą nasze przyszłe potrzeby – może się okazać, że w późniejszym czasie będzie nas to kosztowało niewspółmiernie więcej – nie tylko wyłożonej gotówki, ale też czasu, nerwów i zniszczonej pracy.


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl