Jak wybrać projekt domu – dopasowanie projektu do działki

planowaniePodejmując decyzję o budowie domu należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. 
Decydując się na projekt domu, musimy zawsze mieć na względzie działkę. W większości przypadków to ona determinować będzie możliwy do zrealizowania budynek, a nie odwrotnie. Bardzo niewiele osób znajduje się bowiem w tej komfortowej sytuacji, by działkę szukać dopiero po wyborze wymarzonego projektu.


DUŻA CZY MAŁA DZIAŁKA?

Kluczowym pytaniem przy wyborze projektu jest określenie rozmiaru działki i maksymalnego rozmiaru budynku jaki można na niej postawić. Często w warunkach zabudowy danej działki określone są wzorcowe rozmiary domku jednorodzinnego lub na przykład jego maksymalna szerokość. Pracownie projektowe umożliwiają też przeszukiwanie projektów na podstawie wymiarów działki, dzięki czemu szybko jesteśmy w stanie ograniczyć się tylko do takich, które odpowiadać będą warunkom na naszym terenie.
Na małych działkach idealnie sprawdzą się domy, w której niedużą przestrzeń rekompensujemy budowaniem się „w górę”. Warto brać więc pod uwagę domy z poddaszem czy domy piętrowe, które zapewnią odpowiednią ilość przestrzeni, mimo niewielkich gabarytów.

DZIAŁKA PROPORCJONALNA CZY NIETYPOWA?

Choć mogłoby się wydawać inaczej, nie wszystkie działki wpisują się zawsze idealnie w kwadrat czy prostokąt. Często zdarzają się działki nietypowe – płytkie, wąskie, o nierównych bokach. Jeśli jesteś właścicielem działki proporcjonalnej – doskonale! Oznacza to, że prawdopodobnie nie będziesz mieć problemów z wybraniem projektu domu. Przy działkach o innych, nieco bardziej nietypowych kształtach warto zajrzeć do odpowiednich kategorii w katalogach pracowni projektowych.
A te często wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów co do nietypowych działek, tworząc projekty, które z łatwością można zaadoptować do wąskich czy płytkich przestrzeni.
Jeśli działka jest dość wąska (lub warunki zabudowy nie pozwalają na zbudowanie domu o bardziej proporcjonalnych wymiarach), warto zajrzeć do kategorii „Domy na wąską działkę”. Znajdziesz tam domy, których kształt i układ pomieszczeń idealnie wpasuje się w niewielkie rozmiary przestrzeni, a także takie, które dobrze komponować będą się na przykład z zabudową szeregową.
Projekt domu PUCHATEK

Projekty domów na wąską działkę dobrze sprawdzają się również w zabudowie szeregowej.
Innym przykładem działki nietypowej jest działka płytka. Tu również znajdziemy odpowiednią kategorię „Domów na płytką działkę”, a w niej domy szersze, ale wąskie.
Projekt domu AMELIA


PARCELA Z WEJŚCIEM OD PÓŁNOCY CZY POŁUDNIA?

To, w jaki sposób ułożona jest działka, determinuje również z której strony znajdować się będzie wejście. Za idealne uważa się działki z wejściem od północy, ze względu na nasłonecznienie terenu przed budynkiem. Czasem jednak zdarza się, że umiejscowienie działki wymusza zmianę orientacji całego domu na odwrotną. Tego typu działki uważane są za trudne, ale nie niemożliwe do zagospodarowania.
Za idealne uważa się działki z wejściem od północy, ze względu na nasłonecznienie terenu przed budynkiem.
Jeśli jesteś właścicielem działki, na której może stanąć wyłącznie dom z południowym wejściem, nic straconego. Pracownie oferują już projekty domów dopasowane do tego typu przestrzeni, wystarczy odnaleźć kategorię „Projekty domów z wejściem od południa”. Budynki projektowane z myślą o południowej stronie muszą mieć kilka ważnych cech: być dobrze nasłonecznione, bezpieczne, z dobrą lokalizacją garażu.
Budynki projektowane z myślą o południowej stronie muszą mieć kilka ważnych cech: być dobrze nasłonecznione, bezpieczne, z dobrą lokalizacją garażu.
Projekt domu DOM NA GÓRCE


TEREN PŁASKI CZY Z RÓŻNICĄ WYSOKOŚCI?

Nie każda działka jest idealnie płaska. Są takie, w których różnica wysokości pomiędzy początkiem a końcem może być na tyle znacząca, że postawienie domu może sprawiać problemy. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z projektów domów z podpiwniczeniem.
Projekty domów z podpiwniczeniem to rozwiązanie dla osób chcących postawić dom na nierównej działce.
Wykonanie podpiwniczenia umożliwia wyrównanie terenu, jak również uzupełnia dom o dodatkową przestrzeń gospodarczą. Wybierając projekt domu na nierówną działkę można skorzystać z osobnej kategorii „Projekty domów z piwnicą”, do większości gotowych projektów domów można również z łatwością doprojektować podpiwniczenie. Należy tylko pamiętać, by przed zaprojektowaniem piwnicy sprawdzić, jak głęboko sięgają wody gruntowe i czy ich bliskość przypadkiem nie uniemożliwi nam budowę dodatkowej przestrzeni pod budynkiem.
Wybór nie jest prosty, lecz gdy wybierzemy już projekt domu na pewno będziemy go: kochany domek


z poważaniem
zespół mieszkania.podlasie.pl