Jak wyciszyć mieszkanie – praktyczne pomysły


Wyciszenie mieszkania czasami może okazać się koniecznością – szczególnie jeśli sen z powiek spędza nam kłótnia sąsiadów, ćwiczenia gry na gitarze, czy odgłosy z treningu. Panele akustyczne? Dźwiękoszczelne okna? podwieszany sufit? Poznaj sprawdzone rozwiązania jak pozbyć się uciążliwych odgłosów i wyciszyć mieszkanie.


Ceniący sobie spokój i ciszę po długim dniu w pracy, na uczelni, z pewnością zechcą polepszyć swój komfort i doładować baterie w zaciszu domowego ogniska. Warto zapoznać się z kilkoma prostymi trikami, które ten komfort poprawią.


Tapeta

Ściany można wyłożyć tapetami, jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, i spełnia walory dekoracyjne. Tapeta nie jest najwyższych lotów izolatorem dźwięków, ale odpowiedni jej wybór z pewnością pomoże. Musimy jednak pamiętać aby wybrać tapetę chropowatą, wtedy dźwięk zostanie pochłonięty częściowo, w odróżnieniu od tapety gładkiej, gdzie odbity dźwięk będzie powodował efekt “echo”. Tapeta sprawdzi się dla dźwięków o niskim poziomie.


Sufit podwieszany

Wykonany z profili i płyt G-K sufit, z pewnością pięknie ozdobi pokój – dodatkowo z zamontowanymi oczkami czy oświetleniem LED. Dodatkowo można za nim schować matę pochłaniającą dźwięki. Połączymy zatem przyjemne z pożytecznym. Utrzymanie w czystości sufitu podwieszanego jest sprawą łatwą. Jedynym minusem o którym musimy pamiętać jest fakt, że zmniejszamy kubaturę pomieszczenia, taki sufit zajmuje minimum około 5 cm. Także mając niskie pomieszczenia warto zastanowić się zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie.


Okna z podwyższoną izolacyjnością akustyczną

Kupując nowe okna, decydując się na wymianę bardzo starannie powinniśmy wczytać się nie tylko w cenę, ale również parametry. Mało mówiący parametr Rw dostępny na karcie produktowej to nic innego jak wskaźnik tłumienia hałasu. Im wyższy tym lepiej. Standard tłumienia dla dostępnych okien to 32  dB, jeśli jednak mieszkamy przy ruchliwej ulicy, lub obok tłocznego deptaka, szkoły – zastanówmy się nad wyższym parametrem Rw, zapewni on nam tłumienie około 40 dB, zaś dla produktów premium nawet 50 dB. Rozwiązanie takie pociąga za sobą niemałe koszty, jednak wymieniając stare okna, warto rozważyć takie rozwiązanie. A jeśli mieszkamy w kameralnej kamienicy, lub domu – zastanówmy się nad zastosowaniem okiennic. Ceny tutaj są bardzo zróżnicowane, zależą od materiału, rozmiaru i oczywiście parametrów. Zalety jednak zrekompensują nam wydatek, piękna ozdoba domu, połączona z właściwościami antywłamaniowymi i wyciszeniem domu może okazać się zaletą w wielu niespodziewanych przypadkach.


 

Wyciszenie drzwi

Pierwszą rzeczą jaką sugerujemy sprawdzić to stan gumowych uszczelek, może się bowiem okazać że są już wyeksploatowane i wymagają wymiany. Kolejna rzecz to czy drzwi ściśle przylegają do progu. Po kilku latach użytkowania często okazuje się że rzeczy te wymagają naprawy, i w ten sposób dwie ewentualne usterki zostaną usunięte. Kolejnym krokiem może być wyklejenie drzwi matą izolującą lub tzw. “tapicerowanie drzwi”.  Najczęściej stosowana metoda to użycie tapicerki drzwiowej, metoda uniwersalna, bowiem pasuje do każdego rodzaju drzwi. Trójwymiarowa faktura tapicerki, różne kolory, dopasowanie do różnych drzwi i wymiarów dają dużą swobodę użycia. Użyty materiał  ma największe znaczenie na jakość wyciszenia. Zatem idąc do sklepu, zasięgnijmy informacji u sprzedawcy.


Panele akustyczne

Panele akustyczne można zamontować na całej ścianie lub tylko jej fragmentach. Stosowane dziś profesjonalne panele są jednocześnie elementem dekoracyjnym, więc możemy je zaaranżować do każdego pomieszczenia. Działanie tych paneli zatrzymuje dźwięk w środku pomieszczenia, więc sąsiad nie usłyszy hałasu obecnego w naszym mieszkaniu.


Im więcej przedmiotów, mebli, dywanów, firan, rolet, tym wyższy jest poziom wyciszenia mieszkania. Także opisane metody i elementy aranżacji wnętrz możemy zaplanować podczas gruntownego remontu, ale też dodać poszczególne elementy bez konieczności wynajmowania brygady remontowej.


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl

www.mieszkania.podlasie.pl