Materiały na balkon – krótki przegląd materiałów

Najczęściej widzimy u znajomych balkony wyłożone płytkami ceramicznymi – jest to rozwiązanie, do którego się przyzwyczailiśmy, ale warto przeanalizować inne pomysły, żeby to miejsce było naszym prywatnym małym ogrodem.


DESKI TARASOWE

Deski tarasowe – zdobywają coraz więcej zwolenników, ponieważ sprawiają, że balkon jest bardziej przytulny i nie sprawiają kłopotu przy ich ułożeniu. Możemy wybrać deski drewniane i tu mamy duży wybór w zakresie rodzaju drewna – od rodzimej sosny, przez modrzew, świerk, czy drewno egzotyczne. To ostatnie jest najbardziej odporne na nasze warunki pogodowe, ale też najdroższe. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zabezpieczenia desek zarówno zaraz po ich ułożeniu, jak i w odpowiednich do wybranego zabezpieczenia cyklach.

DESKI KOMPOZYTOWE

Alternatywą dla desek drewnianych mogą być deski kompozytowe – wyglądem bardzo przypominają prawdziwe drewno, ich ułożenie nie wymaga szczególnych umiejętności, a jednocześnie nie potrzebują zabezpieczania, choć są specjalne impregnaty, które pozwalają na to, by dłużej wyglądały pięknie. W codziennej pielęgnacji nie nastręczają kłopotów, bo do ich umycia wystarczy łagodny detergent.

Zanim zdecydujemy się jednak na deski tarasowe zastanówmy się, czy mamy odpowiednią przestrzeń między posadzką balkonu, a drzwiami balkonowymi. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno grubość deski jak i legarów, na których je położymy. Jest to rozwiązanie raczej dla tych, którzy robią
nowy balkon.

PODESTY TARASOWE

Jeśli zależy nam na renowacji obecnej okładziny można pomyśleć o podestach tarasowych, których grubość jest znacznie mniejsza– tu również do wyboru są wykonane z drewna i kompozytu. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość położenia. Podesty kompozytowe mają specjalne zatrzaski, z którymi poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz.

PŁYTY GUMOWE

Innym prostym w ułożeniu materiałem, przyjaznym szczególnie dla dzieci są płyty gumowe, zwane też podestami elastycznymi – często w kształcie puzzli. Zaletą płyt jest zarówno ich miękkość, łatwość ułożenia, ale też wybór kolorów, bo w tym obszarze można wykazać się kreatywnością.

SZTUCZNA TRAWA

Jeśli zależy nam natomiast na trawniku na balkonie -to na to też jest sposób -sztuczna trawa położna wprost na podłoże sprawi, że balkon będzie bardziej przypominał ogród i jest łatwa w codziennym utrzymaniu – wystarczy ją odkurzać, jak wykładzinę. Z uwagi na wykonane materiały jest odporna na wilgoć i przyjemna w dotyku. W tym zakresie producenci również oferują szeroki wybór – zarówno jeśli chodzi o wymiary, jak również odcienie zieleni, czy „gęstość”.

Możliwości jest dużo. Wystarczy zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać, jak również naszymi możliwościami finansowymi.


z poważaniem

zespół mieszkania.podlasie.pl