Ogrzewanie domu, co wybrać?


Jeżeli posiadasz jakieś doświadczenie, to wiesz że wybór nie jest prosty. Każdy człowiek ma inne preferencje co do sposobu ogrzewania domu. Dla jednych ważna jest funkcjonalność i prostota obsługi, dla innych „łatwość” w zdobywaniu materiału do ogrzewania. Z jednym musimy się zgodzić. Ogrzewanie domu w ogólnym rozrachunku, musi być „tanie”.

Już na etapie projektowania domu, należy odpowiednio dobrać ogrzewanie budynku. Mając na uwadze możliwości jakie oferują nam producenci, wybór nie jest prosty.


Na rynku obecnie funkcjonują następujące rodzaje ogrzewania:

  • tradycyjne

ogrzewanie korzystające z paliw stałych (węgiel, drewno itp.) To rozwiązanie jest najtańsze, biorąc pod uwagę koszty instalacji oraz koszty paliwa. Przy planowaniu zakupu, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że obsługa urządzeń grzewczych jest kłopotliwa (wymaga wiele pracy) i potrzebuje stałego nadzoru poprawności działania. Te rozwiązanie może być uciążliwe dla osób przebywających często poza domem, jak również sprawiać kłopot osobom starszym.

  • gazowe

możemy mówić o instalacji takiego rozwiązania, jeżeli do działki doprowadzona jest instalacja gazowa, lub dostawca energii w najbliższym czasie planuje wykonać taką instalację. Obsługa urządzeń grzewczych jest prostsza i mniej absorbująca. Niestety koszty eksploatacji są wyższe.

  • elektryczne

jeszcze bardziej komfortowe od ogrzewania gazowego. W tym przypadku możemy skorzystać zarówno z grzejników podłączanych do gniazdka, jak również z elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ta forma ogrzewania jest jednak dużo droższa od ogrzewania gazowego,

  • odnawialne źródła energii

(pompa ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, panele słoneczne) – to rozwiązanie zmniejszy koszty eksploatacji, a co za tym idzie – rachunki. Należy jednak pamiętać, że koszty instalacji ogrzewania są wysokie. Jest to rozwiązanie coraz częściej brane pod uwagę przez inwestorów ze względu na preferencyjny system kredytów oferowanych przez banki oraz długoterminowe korzyści.


rodzaje ogrzewania


Jak widać powyżej wybór jest różnorodny. Znalezienie optymalnego rozwiązania powinno być dobrze przemyślane. Należy wziąć pod uwagę izolację budynku, możliwości finansowe oraz warunki techniczne związane z posesją. Dokonując wyboru rodzaju ogrzewania należy również mieć świadomość, że jest to rozwiązanie na lata. Nie można więc podejmować decyzji pochopnie, kierując się na przykład opinią znajomych. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania przyczyni się do rozsądnych rozliczeń rachunków za ciepło.


Z poważaniem

zespół mieszkania.podlaskie.pl